Akif Sinema Filmi

760

İstanbul işgal altındadır. Halk umutsuz, çaresizdir. Yıllardır süren savaşlarla halkın direnme ve savaşma gücü kalmamıştır. Türk tarihinin en karanlık bu döneminde Mustafa Kemal, Ankara merkezli direniş harekatını başlatmış, halkı kurtuluş için biraraya getirmiştir. Çok güçlü bir direniş gösterip küçük zaferler kazanırken, düşman bu direnişi kırmak için her yolu deneyecektir, ama Mustafa Kemal ve arkadaşları için büyük bir zafer gerekmektedir.

Anadolu halkını Ankara yönetimine karşı ‘İslam düşmanı’, oldukları için ‘katli vacip’ fetvaları yayınlatan işgal devletleri işi şansa bırakmamak için Mustafa Kemal’i öldürme kararı vermiş bunun içinde İngiltere, Hintli Müslüman Mustafa Sagir’i görevlendirmiştir.

Özellikle işgal devletlerinin İslam üzerinden kara progandasının önüne geçmek ve halkın kurtuluş mucadelesine  daha çok katılmasını sağlamak için Mustafa Kemal, Mehmet Akif’i Ankara’ya davet eder. Düşman ajanları tarafından devamlı takip edilen Mehmet Akif gizli ve tehlikeli yollardan Ankara’ya doğru yanında 13 yaşında oğluyla birlikte yola çıkar.

Ankara’ya giderken gördükleri, şahit oldukları ve bizzat yaşadığı olaylar onu çok etkiler. Bu arada ingiliz ajanı Mustafa Sagir Mustafa Kemal’i öldürmek için yaptığı planda ona ulaşmak için Mehmet Akif’e yakınlaşıp, onu kullanmayı dener.

Bu kaosun içinde Mehmet Akif İstiklal Marşı’nı yazmaya çalışırken  tüm yaşadıkları gözünün önünden geçmektedir.