Aksiyon türünde "En iyi 15" animasyon filmi

Aksiyon türünde

94

1. ÖRÜMCEK ADAM: ÖRÜMCEK EVRENİNDE (2018)

(Spider-Man: Into the Spider-Verse)

New York'ta yaşayan genç sanat okulu öğrencisi Miles Morales, paralel evrenlerden gelen başka süper kahramanlarla birlikte, dünyayı Kingpin'in korkunç planlarından kurtarmaya çalışır...  “Beyaz adam ağırlıklı süper kahraman filmi modeli”ni yıkıp, yerine beyazların merkezde yer almadığı, çok kültürlülüğe kapı açan alternatif bir dünya getiren bir süper kahraman filmi… Film, hiç kimsenin doğuştan mükemmel olmadığını, süper kahramanlığın öğrenilemeyeceğini, ancak hissedilerek, içten gelen dürtülerle yapılabileceğini söylüyor.

2. İNANILMAZ AİLE (2004)

(The Incredibles)

Bay İnanılmaz ya da Bob Parr, dünyanın en güçlü süper kahramanıdır. Kötülere karşı savaşırken etrafı biraz fazla dağıtır. Süper kahramanlık yapması devlet tarafından yasaklandığında, süper gücü esneklik olan eşi Lastikkız’la birlikte normal bir Amerikalı gibi yaşamak mecburiyetinde kalır… Brad Bird’ün yönettiği bu animasyonun belki de en güçlü ve hoş yanı aile ilişkilerini anlatması.

3. İNANILMAZ AİLE 2 (2018)
(Incredibles 2)

Brad Bird'ün yönettiği ikinci film, hayatımızı kaplayan dijital ekranlarla olan tehlikeli ilişkilerimize dikkat çekse de, asıl mesele yine aile halleri ile ilgili... 

4. PRENSES MONONOKE (1997)
(Mononoke-Hime)

Japonya’nın geçmişinden gelen bu fantastik hikâye, köyünü kötü bir varlığa karşı korurken sağ kolu lanetlenen Prens Ashitaka’nın macerasını anlatıyor. Lanet ona insanüstü güçler verse de içten içe yiyip bitiriyor. Ashitaka, laneti kaldırmak için batıya doğru yola çıkıyor... Animasyon ustası Japon yönetmen Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği film, Japon halk hikâyeleriyle fantazi öğelerini çevreci temalarla bir araya getiriyor. Filmin dönüm noktası, Prens Ashitaka’nın hayvanların lideri olan ve kurtlar tarafından yetiştirilen Prenses Mononoke’yle karşılaşması ve ona âşık olması ile başlıyor. 

5. GHOST IN THE SHELL (1995)



Shirow Masamune’nin çizgi romanından Kazunori Itô tarafından sinemaya uyarlanan, Mamoru Oshii tarafından yönetilen ‘Ghost in the Shell’, insanların bilgisayarlara ve birbirlerinin beyinlerine bağlanabildiği bir gelecekte geçiyor. Gizli bir güvenlik biriminde çalışan Binbaşı Motoko, Puppet Master adlı hacker’ın peşine düşer. Araştırma derinleştikçe sahte hafızalar, makinelerin içindeki “hayaletler” ve derin devletin karanlık projeleri çıkar karşısına. Asıl mesele, Puppet Master ve Motoko’nun siber dünyada kurduğu iletişimde gizlidir. Japon anime geleneğinin siberpunkla buluştuğu, varoluşçu bir bilimkurgu klasiğidir. 

6. EJDERHANI NASIL EĞİTİRSİN (2010)
(How to Train Your Dragon)



Film, ejderhalar ile Viking adası Berk sakinleri arasında yıllarca süren ezeli düşmanlığın sıkı bir dostluğa dönüşmesinin hikâyesini anlatıyor. Adadaki savaşçı erkek kültürünü reddeden, ilk avında yaraladığı ejderhayla özel bir bağ kuran ve “sürü”den ayrılma cesaretini gösterip vicdanının sesini dinleyen genç Hıçkıdık, kuşkusuz animasyon sineması tarihinin unutulmayacak karakterlerinden biri... 

7. LEGO FİLMİ (2014)
(The Lego Movie)



Legoların yaşadıkları dünya zorba bir lego tarafından tehdit edilmekte ve her şey parçalarına ayrılmaktadır. Sıradan bir lego olan Emmet, bir yanlış anlama sonucu ‘lego dünyası’nı kurtaran bir kahraman olma şansını yakalar. Emmet, eline geçen bu fırsatı kaçırmak istemez, parçalara ayrılan lego evrenini tekrar bir araya getirmek için bir ekip kurar. ‘Matrix’i akla getiren öyküsü, sürpriz finali, eğlenceli karakterleri, alt metinleri ve aksiyon duygusuyla 2014’ün belki de en özgün ve kreatif animasyonu olarak gösteriliyordu.

8. AKİRA (1988)



III. Dünya Savaşı’nın ardından kurulan Yeni Tokyo’dayız. Yıl 2019. İktidar yozlaşmış politikacılar ve sertlik yanlısı ordunun elinde. Sokaklar suç çeteleri, uyuşturucu bağımlıları ve isyancılarla kaynıyor. Böyle bir kaosun ortasında Tetsuo adlı özgüvensiz ve sorunlu genç, kazandığı güçlerle şiddet saçarken, üç medyum çocuk da onu durdurmaya çalışıyor. Her şey toprağın altına gömülmüş Akira adlı bir güçle başlıyor...

9. EJDERHANI NASIL EĞİTİRSİN 2 (2014)
(How to Train Your Dragon 2)



Film, Hıçkıdık’ın bir lidere dönüşme sürecini anlatıyor. Film de kötü insanlar ve kötü ejderhalar var. Berk adası ejderhalarla insanların uyum içinde yaşadığı bir cennetten farksız ama dış dünyada barış yok. Ejderhalarla iletişim kuran tek kişinin kendisi olmadığını keşfeden Hıçkıdık’ın sorunları barışçı yöntemle, konuşarak çözme konusundaki kararlılığı ise ne yazık ki bir yere varamıyor. Kötülerle iyiler kaçınılmaz savaşa doğru ilerliyorlar...

10. LEGO BATMAN FİLMİ (2017)
(The Lego Batman Movie)



Küçük yaşta annesi ve babasını kaybetmiş olan Batman, bir daha o kadar büyük acı yaşamamak için kimseye bağlanmak istemeyen yalnız ve bencil bir süper kahraman olur. İnsanlardaki kötülüğü ölçebilen lego şeklindeki yapay zekânın sandığı gibi her şeyiyle iyi bir adam olmadığını söylemesi, Batman’i kendisiyle yüzleşmeye itiyor. Onu asıl değiştirense çevresindeki insanlar... Alfred, Samantha ve Dick ile sadece ekip olmayı öğrenmiyor; onlarla birlikte sorumluluğun anlamını keşfediyor, kahramanlığın iyi olmaya yetmediğini anlıyor. “Lego Batman Filmi”, çocuklar kadar yetişkinleri de iyiliğin ve kötülüğün anlamı üzerine düşündürmeyi başaran oldukça zihin açıcı bir filmdir.

11. GÖKTEKİ KALE (1986)
(Tenkû no Shiro Rapyuta)

“Gökteki Kale” herkesin peşinde koştuğu değerli bir taşla ilgili... Bir de efsaneleşmiş bir kale var. Ana karakterlerimiz iki küçük çocuk. Sheeta, ailesinden kalma kristal taşı korumaya çalışıyor, Pazu da ona yardım ediyor. Zeplinler, sinek kanatlı tuhaf hava araçları, korsanlar, ajanlar, askerler ve yüksek dağ köyleriyle kendine özgü bir görsel dünya vaat eden fantastik bir maceradır.

12. KUNG FU PANDA (2008)



Konuşan hayvanların yer aldığı, eski Çin’de geçen bir Uzakdoğu dövüş filmi… Huzur Vadisi’nde yaşayan panda Po, manevi babası kaz Mr. Ping’in erişte dükkanında çalışır. Tam bir Kung Fu fanatiğidir… Büyük Usta Oogway Ejderha Savaşçısı unvanını kime vereceğini belirlemek için kung fu turnuvası düzenlediğinde o da katılmak ister. Fazla kiloları ve beceriksizliği nedeniyle kimse ona şans vermez. Kaldı ki, bölgede ondan çok daha iyi kung fu dövüşçüleri vardır. Özellikle de Usta Shifu tarafından eğitilen Öfkeli Beşler… Ama olaylar sempatik panda Po’yu hiç beklemediği noktalara sürükleyecek, kendine inandığında neler yapabileceğini keşfedecektir. 

13. GENÇ TİTANLAR FİLMİ (2018)
(Teen Titans Go! To The Movies)



2013'te televizyonda yayınlanmaya başlanan “Teen Titans Go!”, Robin'in liderlik ettiği genç süper kahramanların serüvenlerini anlatan bir animasyon dizisi... Öykü, Genç Titanlar'ın bir sinema filminde oynama özlemi üzerine kurulu...  Genç Titanların “ille de film” diye tutturmaları, popülerliği başarı ölçütü olarak almaları ve benmerkezcilikleriyle dalga geçiliyor ama büyüklerin dünyasına kendilerini kabul ettirme istekleri, inatçılıkları ve kararlılıklarıyla alay edilmiyor. Film özü itibarıyla büyüklerin dünyasında var olmak isteyen çocuklarla ilgili bir öykü anlatıyor. 

14. 6 SÜPER KAHRAMAN (2014)
(Big Hero 6)



Robot dâhisi genç Hiro’nun geliştirdiği “mikrobot” teknolojisi, esrarengiz bir kötü adamın eline geçer. San Fransokyo adında hayali şehirde geçen öykünün özelliği, robotlar ve bilgisayar yazılımlarıyla harikalar yaratan kahramanların, kötülere karşı fiziksel güçleri ya da doğaüstü yetenekleriyle değil, ileri teknolojiyle savaşmaları... 

15. TENTEN'İN MACERALARI (2011)



Meraklı genç muhabir Tenten ve Milu maket bir gemi keşfederler fakat bu gemi aslında asırlık büyük bir sır saklamaktadır. Tenten merakının onu götürdüğü noktada, kötü adam İvan İvanoviç Sakharine'in hedefi haline gelir. Maceraperest kahramanımız bu macerada dünyayı dolaşır ve gizemli gemi enkazına ulaşır.