Önemli Ödüller Alan 18 Başarılı Türk Oyuncu

Önemli Ödüller Alan 18 Başarılı Türk Oyuncu

744

1. Haluk Bilginer

Haluk Bilginer

En son adını Uluslararası Emmy En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ile duyuran Haluk Bilginer Hollywood sinemasında da gördüğümüz çok başarılı bir isim! Şahsiyet dizisindeki performansı ile Emmy Ödüllerine layık görülen Bilginer daha önce Masum dizisindeki performansı ile de en iyi erkek oyuncu ödülü almıştı. 

2. Pelin Karahan

Pelin Karahan

Pelin Karahan, Muhteşem Yüzyıl'daki performansı ile 2015 yılında Beyrut Uluslararası Ödül Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne sahip olmuştu.

3. Halit Ergenç

Halit Ergenç

Binbir Gece ve Muhteşem Yüzyıl ile sadece Türkiye'de değil dünyada da geniş bir hayran kitlesine sahip olan Halit Ergenç Türkiye'de aldığı ödüllerinin yanı sıra Şili Gösteri Sanatları Gazetecileri Birliği tarafından da ödül almıştır.

4. Yılmaz Erdoğan

Yılmaz Erdoğan

Yönetmenliği kadar oyunculuğu ile de dikkat çeken Yılmaz Erdoğan Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü alan başarılı oyuncunun Altın Kelebek, Sadri Alışık Ödülleri gibi pek çok festivalde ödülleri bulunuyor.

5. Damla Sönmez

Damla Sönmez

Deniz Seviyesi'ndeki başarılı oyunculuğu ile Milano Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştır.

6. Nurgül Yeşilçay

Nurgül Yeşilçay tatilini bitirdi ve İstanbul'a döndü

Asmalı Konak ve Muhteşem Yüzyıl'daki başarılı oyunculuğundan dolayı Arap dünyasında çok sevilen Nurgül Yeşilçay Dubai'de gerçekleşen Uluslararası Arap Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştır.

7. Murat Yıldırım

Murat Yıldırım

Suskunlar dizisindeki rolü ile konuşulmaya başlanan başarılı oyuncu 2012 yılında Uluslararası Giuseppe Sciacca Ödülleri’nin ‘Sinema ve Tiyatro’ kategorisinde ödül almıştır.

8. Kerem Bürsin

Kerem Bürsin

Bu Şehir Arkandan Gelecek'teki başarılı oyunculuğu ile 2017 yılında Uluslararası Seul Drama Ödülleri En İyi Aktör ödülünü almıştır.

9. Fadik Sevin Atasoy

Fadik Sevin Atasoy

Tiyatro ve sinema televizyonda gösterdiği başarılı oyunculuğu ile Amerika'da düzenlenen Boulder Fringe Festivali'nde yönetmenliğini yapıp oynadığı MUSE 90401- Bir Esin Perisi ile En İyi Drama Sineması Yapımı ödülünün sahibi olmuştur.

Bunun yanı sıra New York Üniversitesi tarafından düzenlenen Tisch-First Run Film Festivali’nde de  ''En iyi Kadın Oyuncu'' ödülünü almıştır.

10. Engin Akyürek

Engin Akyürek

2015'te Seul Drama Ödülleri’nde “En İyi Aktör” seçilen Engin Akyürek yine aynı yıl Emmy Ödülleri'nde aday gösterilmiştir.

11. Beren Saat

Beren Saat

Fatmagül ve Aşk-ı Memnu ile Şilili izleyicilerin kalbini fetheden Beren Saat de Şili Gösteri Sanatları Gazetecileri Birliği'nde ödül almıştır.

12. Tuba Büyüküstün

Tuba Büyüküstün

İtalya'da düzenlenen Uluslararası Giuseppe Sciacca Ödüllerinde ''En İyi Kadın Oyuncu'' seçilmiştir.

13. Cem Yılmaz

Cem Yılmaz

Pek çok ödülü bulunan Cem Yılmaz Hokkabaz filmindeki oyunculuğu ile 2007 yılında Brussels Uluslararası Bağımsız Film Festivali'nde ''En İyi Erkek Oyuncu'' olarak seçilmiş ve ödülünü almıştır.

14. Ümmiye Koçak

Ümmiye Koçak

Ümmiye Koçak hikayesi ile tüm Türkiye'yi büyülemişti, ancak dünyayı da büyülemiş! New York Avrasya Film Festivali'nde ''Sinemada En İyi Kadın Sanatçı'' ödülünü almıştır.

15. Kıvanç Tatlıtuğ

Kıvanç Tatlıtuğ

Cesur ve Güzel'deki performansı ile 2017 yılında hem Seul hem de Dubai'de ödül alan Tatlıtuğ'un Emmy Ödülleri'nde de adaylığı vardı. 2019 yılında yine Seul Uluslararası Drama Ödülleri'nde ödül almıştır.

16. Songül Öden

Songül Öden

Lübnan'da düzenlenen Murex D'or ödül töreninde ve Muscat Film Festivali’nde ödüller almıştır.

17. Fırat Temir

Fırat Temir

 Fırat Temir Truby Awards'ın ''En İyi Drama Dizisi Senaryosu'' dalında birinci olmuştur.

18. Jale Arıkan

Jale Arıkan

Moskova'dan ''En İyi Aktris''' ödülünü alarak dönen Jale Arıkan da listenin iyi isimlerinden biridir.