Popüler Dizi Dark’taki Karakterleri Sizin İçin Tek Tek Anlattık!

Popüler Dizi Dark’taki Karakterleri Sizin İçin Tek Tek Anlattık!

57

İlk sezonu 2017'de, ikinci sezonu ise geçtiğimiz sene, üçüncü ve son sezonu da geçtiğimiz günlerde yayınlanan Dark, Alman yapımı çok yoğun bir kitleye sahip bir dizi ama kurgusu aşağıda gördüğünüz gibi biraz karışık.

İlk sezonu 2017'de, ikinci sezonu geçtiğimiz sene, üçüncü ve son sezonu da geçtiğimiz günlerde yayınlanan Dark, Alman yapımı şahane bir dizi ama kurgusu aşağıda gördüğünüz gibi biraz (!) karışık.

 

1. Mikkel Nielsen / Michael Kahnwald

1. Mikkel Nielsen / Michael Kahnwald

 

Birinci sezonda hatırlarsınız her şey önce Jonas'ın babası Michael'in intihar etmesi ve sonra Mikkel'in kaybolmasıyla başlamıştı. İlerleyen zamanlarda da ikisinin aslında aynı kişi olduğunu anlamıştık. 

Açıklayacak olursak, bildiğiniz üzere dizide zaman döngüsel bir şekilde ilerliyor ve şimdiki zamanda kaybolan Mikkel geçmişe (1986'ya) gittiğinde orda büyümeye devam ederek şimdiki zamandaki (2019) Michael haline geliyor.

2. Jonas Kahnwald / Adam

2. Jonas Kahnwald / Adam

Zamanda bir ileri bir geri giden Jonas'ın ise gördüğünüz gibi birçok versiyonu var.  Şimdiki zamanda geçmiş zamanda gibi açıklamalar da pek yapamıyoruz çünkü olaylar çok karışık. Adam ise aslında her şeye sebep olan ve ikinci sezonun sonunda aslında Jonas'ın yaşlı hali olduğunu öğrendiğimiz kişi oluyor.

3. Hannah Kahnwald

3. Hannah Kahnwald

Hannah pek sevilmeyen biri çünkü Ulrich'e olan aşkı ona hep saçma seçimler yaptırıyor. Kendisini 1986'da genç liseli bir kız olarak ve 2019'da Jonas'ın annesi, Michael'in karısı ve Ulrich'in sevgilisi olarak görüyoruz. 

4. Ines Kahnwald

4. Ines Kahnwald

Kahnwald ailesinin son üyesi Ines. Başlarda iyi bir insan gibiyken sonradan kafalarda soru işareti oluşturuyor. Kaybolmuş ve bir başına Mikkel'i hastanede görüp sahipleniyor ve onun ''yeni'' annesi oluyor, aynı zamanda Mikkel'e Michael ismini verip soyadını Kahnwald yapan da Ines. 2019'da ise Michael'in bıraktığı 4 Kasım'da açınız uyarısı bulunan mektup da onda.

5. Gelelim ''Nielsen'' ailesinin en yaşlı üyesine: Agnes Nielsen

5. Gelelim ''Nielsen'' ailesinin en yaşlı (!) üyesine: Agnes Nielsen

yaşlı diyoruz çünkü aslında 1953'te şehre gelip yerleşen ilk Nielsen kendisi ve onun soyundan ilerleyen ailenin en küçüğü de Mikkel. Aynı zamanda Agnes, Noah'ın da kız kardeşi oluyor... Kendisini, Ulrich Nielsen (Mikkel'in babası) yanlışlıkla 1953'e gittiğinde görüyoruz ilk olarak. Hatta izleyenler o sahneyi hatırlar: Ulrich'e yol soran Agnes'i tanıdığında verdiği o tepki çok şey anlatıyordu. Şehre beraber geldiği oğlu Tronte ise Ulrich'in babasıdır. 

6. Tronte Nielsen

6. Tronte Nielsen

Agnes'la beraber 1953'te şehre yerleşen Tronte, 1986'da Nükleer Santral'de çalışıyordu Ne Jana ile evliydi. Bu evliliğinden Ulrich dünyaya gelmişti ve diğer oğlu Mads de aynı Mikkel gibi kaybolmuştu. Hatta tesadüfe bakın ki (!) Mads'in kaybolduğu gece Claudia ile birlikteydi, o da karısını aynı Ulrich gibi aldatıyordu. Sonrasında 2019'a geldiğimizde artık onun yaşlanmış ve dünyadan umudunu kesmiş halini görüyoruz.

7. Jana Nielsen

7. Jana Nielsen

Tronte'nin karısı, Ulrich ile Mads'in annesidir. Kendisini Mads kaybolduğu için genel olarak üzgün ve depresif halleriyle görüyoruz.

8. Ulrich Nielsen

8. Ulrich Nielsen

2019'da kendisini ilkin karısını aldatan kötü bir adam olarak görüyoruz ancak sonrasında Mikkel kaybolunca gerçekten yıkılmış ve oğlunu geri getirmek için kendini parçalayan biri oluyor. Mikkel 1986'ya giderek geçmiş hayatı gözler önüne serilince o tarihteki genç Ulrich'le karşılaşıyoruz ve bildiğiniz gibi olaylar gelişiveriyor. Fakat Ulrich'in yanlışlıkla 1953'e gitmesi ve orada hapse atılmasıyla işler kötü bir hale geliyor ve onunla 1986'da yaşlı haliyle tekrar karşılaşıyoruz.

9. Katherina Nielsen

9. Katherina Nielsen

Katherina, 1986 yılında genç Ulrich'in sevgilisi ve 2019'a geldiğimizde ise onun karısı ve 3 çocuğunun annesi olarak karşımıza çıkıyor. Oğlundan sonra kocası da kaybolunca Katherina gerçekten deliriyor.

10. Magnus Nielsen

10. Magnus Nielsen

10. Magnus Nielsen

Magnus, Mikkel'in abisi ve Martha'nın da kardeşi. Dizide çok derinlemesine işlenen bir karakter olmasa da onu birçok sahnede izleyip sinir olunacak şeyler bulduk. Özellikle Franziska ile olan karmaşık ilişkilerinde tam bir aptal gibi davrandı. Ardından 1921'de Adam ve Noah'ın yanında onu yaşlanmış bir halde görüyoruz.

 

11. Martha Nielsen

11. Martha Nielsen

Hazırsanız asıl kafaları yakan kısma geldik: Martha Nielsen. Yani hem Jonas'ın aşık olduğu kız hem Jonas'ın halası hem Mikkel'in ablası hem Bartosz'un sevgilisi... Uzayıp gider. Sonra bir de 2. sezonun sonunda kara saçlarıyla gelip kafaları iyice bulamaç etmiyor mu

Ancak kısaca açıklamak gerekirse durum şu: 2019'da Mikkel'in ablası olarak dünyaya gelen Martha, Mikkel geçmiş zamana gidip oradan dönemeyince ve o zamanda büyüyüp 2019'a Michael olarak gelip Jonas'ın babası olunca, teknik olarak Martha, Jonas'ın halası da oluyor.

 

Sıra Doppler ailesi var. Onlar için size böyle bir tablo hazırladık.

Sıra Doppler ailesine geldi. Onlar için size böyle bir tablo hazırladık.

Doppler ailesi, dizinin tam ortasındaki en önemli karakterleri barındırıyor ve çoğu karakterin her tarihte bir versiyonu var. Bu yüzden böyle bir tablo çıkarmak anlamaya daha yardımcı olur diye düşündük. 

 

12. Greta Doppler

12. Greta Doppler

Greta, 1953'te Helge'nin annesi olarak karşımıza çıkıyor. Katı, disiplinli, şefkatten uzak bir anne. Ardından Noah'la tanışıp onun etkisi altına giriyor. Onun başka bir versiyonuyla karşılaşmıyoruz dizide.

13. Bernd Doppler

13. Bernd Doppler

Bernd, Helge’nin babası ve Greta'nın kocası. 1953 yılında vizyoner biri olarak karşımıza çıkıyor, nükleer enerjinin gelecek olduğuna inanan bir adam. İyi bir baba olduğunu söylemek mümkün, karısının tam tersi oğluna iyi davranıyor. Ardından 1986'da oğlu Helge'yi santrale bekçi olarak aldığını görüyoruz. Claudia'yı ise santralin başına geçiriyor. Bazı sırlar sakladığı ise bariz bir şekilde ortada.

 

14. Helge Doppler

14. Helge Doppler

Helge dizide çok garip bir karakter. 2019'da aklını yitirmiş yaşlı bir adam olarak karşımıza çıkıyor. Ardından onun hayat hikayesini, hem çocukluğuna (1953) hem de yetişkinlik zamanına (1986) şahit olarak öğreniyoruz. Geçirdiği zor çocukluk dönemi, Ulrich tarafından öldürülmek istenmesi, Noah tarafından kaçırılması gibi olaylar onu yetişkinlik döneminde Noah'ın piyonu olmaya hazırlıyor. Bir süre sonra da zaten aklını yitirip akıl hastanesine yatıyor.

 

15. Peter Doppler

15. Peter Doppler

Peter, Charlotte'un eşcinsel kocası, Franziska ile Elisabeth'in babası ve Helge'nin oğlu. Annesinin kim olduğunu, Helge'nin ne zaman evlenip çocuk sahibi olduğunu bilmiyoruz. Ancak olaylar çözülmeye başladıktan sonra Charlotte'un en büyük destekçilerinden biri haline geliyor.

 

16. Charlotte Doppler

Memur ve 1986'da meraklı sessiz bir genç. Kaybolan çocukların davasını çözmeye çalışırken zaman yolculuğunu meselesini yavaş yavaş anlamaya başlıyor. Gençliğinde ise ölü kuşlar onun zaten kafasını karıştırıyordu. Ailesini tanımadığını ve saatçi H. G. Tannhaus'un yanında büyüdüğünü öğreniyoruz 2. sezonda. Ardından Noah'ın onun babası olduğunu ve Charlotte'un küçük kızı Elisabeth'in aynı zamanda annesi olduğunu öğreniyoruz. Zaman döngüsü orada iyice karmaşık bir hal alıyor.

 

17. Franziska Doppler

17. Franziska Doppler

17. Franziska Doppler

Franziska 2019'da karşımıza ilk olarak çalışkan inek tipli bir öğrenci olarak çıkıyor ancak onun da kendine ait sırları var. Magnus ile tanıştıktan sonra ise bambaşka bir kız olduğunu anlıyoruz. 1921'de ise onun zaman yolcularından biri haline gelen yaşlı hali karşımıza çıkıyor. Magnus ile birlikte, Noah'ın yardımcılarından biri olduğunu görüyoruz.

 

18. Elisabeth Doppler

18. Elisabeth Doppler

Elisabeth, 2019'da Charlotte'un kızı sağır ve dilsiz bir çocuk olarak karşımıza çıkıyor. Çok güzel ve sempatik olan kız çocuğunu, Jonas 2052'ye gidince geriye kalan insan topluluğunun korkunç lideri olarak görüyoruz. Dünya yok olduktan sonra hayatta kalmayı başarmış ve birçok sırrın sahibi. Ardından 2. sezonun son bölümünde, aslında annesi Charlotte'un diğer yandan onun kızı olduğunu da görüyoruz... 

Noah ile nasıl tanıştığı ve bir kız çocuk sahibi olduğu, hatta nasıl o kız çocuğunun annesi olduğunu bilemiyoruz. Yalnızca zaman döngüsünün tüm bunlara sebep olduğunu anlamamız mümkün.

 

19. Sıra Tiedemann ailesinde: Doris Tiedemann

Doris'i ilk olarak 1953'e gördük Egon'un eşi, Claudia'nın annesi ve Agnes'in ev sahibi olarak. Sessiz ve güzel bir kadındır, ancak Agnes oğluyla beraber o eve taşınınca işler biraz farklılaşıyor; Doris, Agnes'a aşık oluyor...

 

20. Egon Tiedemann

20. Egon Tiedemann

Egon, önce 1986'da karşımıza çıktığında sorumsuz alkolik bir polis memuruydu. Ulrich ondan nefret ediyordu çünkü kardeşi Mads'in kaybolmasının ardından adeta Egon hiçbir şey yapmıyordu. 

Ardından 1953'e gittiğimizde, daha doğrusu orta yaşlı Ulrich yanlışlıkla 2019'dan 1953'e yolculuk yaptığında, genç ve yakışıklı polis memuru Egon ile tekrar karşılaşıyoruz. Ulrich'i tutuklayan ve hiçbir şey anlamasa da birçok şeyden sorumlu olan o adam, iyi ve sorumluluk sahibi bir baba. Fakat yine de gençken de yaşlıyken de kafası çok karışık...

 

21. Claudia Tiedemann

21. Claudia Tiedemann

Claudia'da dizinin yapı taşlarından. Zaman yolculuğu meselesinde Noah ve Adam'ın tam karşısında yer alıp, iyileri temsil ediyor. Onun için bir zaman tayin etmemiz çok zor çünkü aslında yaşlı haliyle 3 zamana da hükmedebiliyor ve her şeyi biliyor.

Karakterler açısından şöyle açıklayalım: 

  • 1953'te Doris'in küçük kızı ve Tronte evlerine taşındığında onun en iyi arkadaşlarından biri. Hatta birbirlerine aşıklar çünkü ilerleyen zamanlarda gizli gizli beraber olmaya başlıyorlar, başkalarıyla evli oldukları halde.

  • 1986 yılına geldiğimizde, Regina'nın annesi ve nükleer santralin müdürü olarak karşımıza çıkıyor. Orta yaşlı bu kadın, 1986'da artık yavaş yavaş zaman kavramlarını çözmeye başlamış. 

  • 2019'da ve diğer tüm zamanlarda ise yaşlı haliyle, hatta diğerlerinin söylediği gibi ''Beyaz Şeytan'' olarak karşımıza çıkıyor. Zaman döngüsü içerisinde olan ve olacak olan her şeyi biliyor. Adam ile bitmez bir savaşları var ve kendisini iyi olan taraf olarak tanımlasa da, diğerleri onun pek de iyi biri olmadığını söylüyor. Kızı Regina ile ise arası gerçekten çok kötü.

 

22. Regina Tiedemann

22. Regina Tiedemann

Regina'yı ilk 2019'da tanıyoruz. Bir otel sahibi, nükleer santralin müdürünün karısı ve Bartosz'un annesi. Biraz gıcık bir kadın, pek sevilmiyor diğerleri tarafından. 

Ardından 1986'da Claudia'nın sevimli kızı, kıvırcık saçlı, arkadaşları tarafından aşağılanan ve sorunları olan bir genç kız olduğunu görüyoruz. Annesiyle arası çok kötü, çünkü nükleer santralin müdürü olan Claudia o sıralar zaman yolculuğunu olaylarını yeni yeni çözmeye başlamış, asla evle ilgilenmiyor. Regina'nın bir tek köpeği Gretchen ve dedesi Egon ile araları iyi. Sonradan tabii, ilerde evleneceği kocası Aleksander (ya da Boris?) ile tanışıyor.

 

23. Aleksander Köhler/Tiedemann (Boris Niewald)

23. Aleksander Köhler/Tiedemann (Boris Niewald)

2019'da nükleer santralin müdürü ve Regina'nın kocası olan bu adamın sırrını hala çözemedik. 1986'da bir anda şehirde belirip önce Claudia'dan iş istiyor ve işe alınıyor; ardından genç Regina'yı Ulrich ve Katharina'nın elinden kurtarıp kalbini çalıyor... Aynı zamanda kimliği de belirsiz, birçok pasaportu var. Hatta bildiğiniz üzere bu pasaportlardan üzerinde Boris Niewald yazanı Hannah'nın elinde tehdit olarak saklanıyor.

 

24. Bartosz Tiedemann

Bartosz, Jonas'ın arkadaşı, Martha'nınsa sevgilisi, Regina'nın oğlu. Başından beri iyi bir karakter değil, dizide izleyiciye böyle yansıtıldı. Ardından Noah'ın Bartosz'la iletişime geçip, onu kullandığı ve zaman makinasına sahip olduğunu da biliyoruz.

 

25. H. G. Tannhaus

25. H. G. Tannhaus

Zamanda Yolculuk kitabının ve hatta zaman makinasının mucidi olan Tannhaus ile ilk olarak 1986'da yaşlı bir adamken tanıştık. Muhteşem süslü ve bilge cümleleriyle hepimizi derinden etkiledi. Ardından onun 1956'da daha çok genç ve toy halini tanıdık. O hiçbir şeyden haberi olmayan, kendine saat dükkanında çalışan adamın, Claudia sayesinde bir zaman makinası yaptığını, ardından bir kitap yazdığını öğrendik. Aynı zamanda küçük, ailesi olmayan Charlotte'u büyüttüğünü ve ona dedelik yaptığını da çok sonradan öğreniyoruz.

 

26. Noah

26. Noah

Noah, hiç yaşlanmayan ve zamana hükmetmek isteyip herkesi yalanlarıyla kullanan biri. Onun hakkında bildiğimiz tek şey, Elisabeth'e aşık olduğu ve Agnes'in ikizi olduğu gerçeği. Bunun dışında başlarda Adam'ın yanında olsa da ardından Adam'ı öldürmek isteyip ona da düşman kesiliyor. Öncesinde ise zaten baş düşmanı olan Claudia'yı öldürüyor. Çocuklara yaptığı deneyler ve zulümler onların ölümüyle sonuçlanırken, asla vicdan azabı çekmiyor ve insanlığı daha üst bir noktaya getirmek istediğini savunuyor. 

 

Size Son olarak şu tabloyu bırakıp, derin düşüncelere dalmaya bırakalım.

 

Son olarak şu tabloyu da buraya bırakıp, sizi kafa karışıklığınızla baş başa bırakalım.