Barış Başar

Biyografi

Film Yapımcısı, Senaryo Yazarı, Oyuncu, Gazeteci

Galip Derviş Komiser Ali. Gazeteci, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yapımcı, senaryo yazarı. 20 Ocak 1978, İstanbul doğumlu. Müjdat Gezen Konservatuarı Batı Müziği Bölümü'nden 1999 senesinde mezun oldu.

Konservatuarın ikinci sınıfında okurken aynı zamanda polis muhabiri olarak gazeteciliğe başladı. Gece muhabiri olarak başladığı kariyerinde birçok haber merkezinde muhabir, sunucu, editör ve yönetmen olarak çalıştı. 10 yıl süren gazetecilik kariyerine 2005 senesinde son verdi.

Barış Başar, Müjdat Gezen Konservatuarında aynı dönemde birlikte okuduğu arkadaşları Saygın Delibaş, Ahmet Saraçoğlu ve Serdar Orçin'le birlikte İstanbul Kraliyet Tiyatrosunu kurdu. İstanbul Kraliyet Tiyatrosu'nda Saygın Delibaş ve Fethi Kantarcı'nın yazıp yönettiği 'Hastasıyız ve Denizaltı' isimli oyunlarda Serhan Ernak, Ahmet Saraçoğlu, Serdar Orçin, Caner Özyurtlu, Fırat Doğruloğlu, Murat Akkoyunlu ve Alper Düzen'le birlikte oynadı.

2011 yılında Yönetmen & Senarist Tayfun Güneyer'in senaryo ekibinde çalışmaya başladı. 'Monk' dizisinin uyarlaması olan Galip Derviş dizisinin 3.sezonunu Ünal Yeter'le birlikte yazdı. Sonrasında 'Ne münasebet' dizisini Hakan Haksun'la beraber yazdı. Hakan Haksun'un senaryo ekibinde Senarist olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şimdiye dek birçok film ve dizide rol aldı. Son rol aldığı dizilerden Galip Derviş dizisinde Komiser Ali karakterini canlandırdı. Senaryo yazarlığı ve oyunculuğu birlikte sürdürmektedir.

Filmografi