Gerard Butler

Biyografi

Gerard James Butler (d. 13 Kasım 1969, Paisley), İskoç oyuncu.

Gerard James Butlerref 13 Kasım 1969'da İskoçya'da, Paisley, Renfrewshire'de, Margaret ve Edward Butler'ın üç çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya geldi. İrlanda kökenli bir Katolik aileden geliyor. Butler'ın ailesi altı aylıkken Quebec, Montreal'e taşındı. Ailesinin evliliği bozulduğunda annesi Quebec'ten ayrıldı ve 18 aylık Gerard ile bebekle İskoçya'ya döndü.

Butler, Paisley'deki St Mirin's & St Margaret's High School'da baş çocuktu ve Glasgow Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yer aldı. Bir Glasgow restoranında buluşana kadar Babası ile 16 yaşına kadar görüşmedi. Bu buluşmadan sonra Butler saatlerce ağladı ve daha sonra şöyle konuştu:"Bu duygu bana bu bedeninde ne kadar acı çekebileceğini gösterdi; serbest bırakılana kadar bilmediğin acı ve keder." Butler bu birleşmeden sonra babasıyla yakınlaştı.

Öğrenci olarak geçirdiği süre boyunca üniversite hukuku topluluğunun başkanıydı. Üniversitede okuduğu hukuk bölümünün kişiliğine çok şey kattığını düşünüyor. Üniversite yıllarında 'Speed' adlı bir rock grubunun vokalliğini yaptı. Butler 22 yaşındayken babasına kanser teşhisi kondu ve öldü. Hayatındaki bu dönemi için şöyle dedi: "Hayatı kavramak için sabırsızlanamayan 16 yaşındaki bir çocuktan, uykusunda ölüp ölmediğini umursamayan 22 yaşındaki bir çocuğa gittim.

Hukuk fakültesinin son yılından önce, Butler Kaliforniya'da yaşamak için bir yıl izin aldı. Çoğunlukla Venedik Plajı'nda yaşadı, farklı işlerde çalıştı, sık sık seyahat etti ve ona göre, bir noktada alkolle ilgili düzensiz davranışlarından dolayı tutuklandı. Butler daha sonra bu yılı "Kontrolden çıktım, gençtim" olarak yorumladı. Amerika'daki tatilinden sonra, son yılını hukuk fakültesinde geçirmek için İskoçya'ya döndü.

Butler, bir çocukken kulağı yırtılmıştır ve daha sonra kulak ameliyatı geçirdi. Hala kulak çınlaması yaşamakta ve sağ kulağında işitme kaybı bulunmaktadır

Filmografi