Haluk Piyes

Biyografi

Haluk Piyes, 30 Mart 1975 tarihinde Almanya, Köln’de doğmuştur. 2 ablası vardır. Annesi Tarsus, Sarıibrahimli, babası ise Kırşehir, Çiçekdağlı’dır. Ailesi 1970 yılında Almanya’ya çalışmaya gidenlerdendir. Babası O küçükken evi terk etmiş. Almanya’da daha ilk öğretmeninin desteği ile okuldayken tiyatro kurslarına gitti.

Almanya’da okuduğu üniversitede hukuk eğitimiyle birlikte tiyatro ve sinema eğitimi de aldı. Boks eğitimi de aldı. Bir ara fuarlarda sunuculuk yaptı. Bakalorya 'sını Yahudi bir okulda bitirdi.

1991 yılında gittiği Los Angeles’da AFI'da 3 sene senaryo ve yönetmenlik, New York’ta ise Actors Studio’da ve Los Angeles HAW'da oyunculuk eğitimi aldı. Sosyal danışmanlık da yapan Haluk Piyes’e yabancılar söyleme kolaylığı bakımından Luk Piyes demektedirler. Amerika’dan sonra tekrar Almanya’ya döndü.İlk rolü, Buket Alakuş'un kısa metrajlı bir filminde, Sonra birkaç TV filminde oynamış. 2000 yılında rol aldığı Kanak Attack filmi ile ünlü oldu.

2001 yılında yönetmen Barış Pirhasan’ın “O da Beni Seviyor” adlı sinema filminde Lale Mansur, Ece Ekşi, Ayla Algan, Ayşe Nil Şamlıoğlu, Cezmi Baskın, Serra Yılmaz, Şerif Sezer, Taner Birsel, Uğur Polat, Burak Sergen, Tuncel Kurtiz ile beraber oynadı.

2007 yılında Osman Sınav yapımı “Pusat” adlı televizyon dizisinde boksör rolü oynarken Yasemin Balık, Emin Boztepe ile beraber oynadı.

Filmografi