Lambert Wilson

Biyografi

 

Lambert Wilson (d.3 Ağustos 1958) Fransız aktör, şarkıcı ve aktivisttir. The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions'daki The Merovingian'ı canlandırmasıyla uluslararası alanda en iyi tanınır.

Wilson, oyuncu, tiyatro yöneticisi ve Théâtre National Populaire'ın yönetmeni Georges Wilson'ın oğludur. [1] Gençken Fransız tiyatrosuna pek ilgisi yoktu ve bir "Amerikalı aktör" olmayı ve Hollywood resimlerinde yer almayı hedefliyordu. İngilizce öğrenmek için Drama Centre London'da oyunculuk eğitimi aldı. İlk film rolünü Fred Zinneman'ın yönettiği 1977 Amerikan filmi Julia'da oynadı.

Beş yıl sonra, ilk başrolünü Sean Connery'yle birlikte Zinneman'ın Beş Gün Bir Yaz filminde oynadı. Ancak film ticari bir başarı değildi ve Wilson'ın Brooke Shields ile birlikte rol aldığı Sahara da değildi. [2] Wilson nihayetinde kendi ülkesinde başarıya ulaştı: 1980'lerde La Boum 2, The Public Woman ve Rendez-vous gibi başarılı filmlerde rol alarak Fransız izleyiciler arasında popüler oldu. Kendisini eski rollerde daha inandırıcı bulmasına rağmen, o zamanlar sık ​​sık işkence gören karakterler olarak ya da romantik rollerde rol alıyordu. 

Wilson, The Living Daylights (1987) için James Bond rolü için test edildi, Maryam d'Abo (The Living Daylights'daki Bond kızı) ile birlikte Tatiana Romanova rolündeki test görüntülerinde, From Russia with Love (1963) filminden sahneleri yeniden canlandırdı. ). Wilson, 1991'de Christy Turlington for Eternity'nin yer aldığı bir dizi Calvin Klein reklamında ve yıllar sonra 1998'de bir poster reklamda yer aldı.

Filmografi