Rami Malek

Biyografi

Rami Said Malek (d. 12 Mayıs 1981, Los Angeles), Amerikalı oyuncu. Ondan dört dakika sonra doğan Sami adında bir erkek kardeşi vardır.

Müzede Bir Gece ve Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2 gibi filmlerde rol almıştır. Birçok televizyon programında yer almasının yanı sıra, The Legend of Korra isimli çizgi dizide Tahno'yu seslendirmiştir. Battleship ve Need For Speed adlı filmlerde rol almıştır.

Şu an kendisi 24 Haziran 2015'te başlaması planlanan fakat bölüm internete erken sızdığı için ilk bölümünü Mayıs ayında yayınlayan Mr. Robot adlı dizinin başrol karakteri, antisosyal genç bir bilgisayar korsanı olan Elliot Alderson'u canlandırmaktadır. Dizi, 10 bölümden sonra sezon finali yapacağını duyurmuştur.

2018 yılında Akademi Ödülü, Altın Küre Ödülü, Ekran Oyuncuları Derneği Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu BAFTA Ödülü dahil olmak üzere çeşitli ödüller kazandığı biyografi film Bohemian Rhapsody'de Freddie Mercury'yi canlandırdı. En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülünü kazanan Mısır kökenli ilk oyuncu oldu.

Kaliforniya'daki Los Angeles'ta doğup Mısırlı göçmen ebeveynleri olan Malek, Indiana'daki Evansville Üniversitesi'nde tiyatro okudu. Oyunculuk kariyerine Fox sitcom dizisi The War at Home (2005–2007), HBO bakanları The Pacific (2010) ve Müzede Bir Gece üçlemesi (2006–2014) dahil olmak üzere film ve televizyonda yardımcı rollerde oynayarak başladı. Televizyon ve video oyunları için seslendirme ve hareket yakalama yaptı.

Filmografi