Salih Kalyon

Biyografi

Salih Kalyon, 2 Şubat 1946'da Ağrı'da doğmuştur. Ortaöğretim mezunu olan sanatçı, Dostlar Tiyatrosu, BKM oyuncuları gibi topluluklarda sinema filmlerinde ve dizilerde oynamaktadır. Tolga Çevik'le birlikte Komedi Dükkanı adlı eğlence programında rol almış, daha sonra başka projeler nedeniyle bu programdan ayrılmıştır. 

Tiyatro yapmaya 1964 yılında başlamış, kariyerinin başında yirmi yıl kadar çocuk oyunları yazmış, yönetmiş ve oynamıştır. Verdiği bir röportajda sinema filmlerinde fazla rol almaması hakkında bir soru üzerine '' Ben 1964 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuğa başladım, yani 44 yıl önce. Tiyatro oyuncusu olarak İstanbul'a geldiğim zaman, sinema yapma aşkıyla hep setlere gider, uzaktan çalışmaları seyrederdim. Her izlediğimde de halime şükredip, geri dönerdim. Setlere gittiğim zaman hayalini kurduğum sinemanın o sinema olmadığını gördüm çünkü.'' demiştir. 

Ünlü oyuncu Salih Kalyon'un eşi İnce Kalyon , 1 aydır tedavi gördüğü Bodrum'daki hastanede hayatını kaybetti. 72 yaşındaki oyuncunun eşi yaklaşık bir ay önce özel bir hastanede tedavi altına alınmıştı. Yaşından kaynaklı olan genel durum bozukluluğu olduğu öğrenilen İnce Kalyon üç hafta önce yoğum bakıma alınmıştı. Bir aydır ise yaşam mücadelesi veren İnci Kalyon, hayatını kaybetti. 

Filmografi