Tom Holland

Biyografi

Thomas Stanley Holland (d. 1 Haziran 1996, Surrey), İngiliz oyuncu, dansçı ve seslendirme sanatçısı.
Tom Holland, 1 Haziran 1996 tarihinde Londra'da doğdu. Tam adı, Thomas Stanley Holland’dır. Annesi Nicola Elizabeth Frost fotoğrafçı, babası Dominic Holland ise bir komedyen ve yazardır. Tom Holland, Paddy ve ikizler Sam ve Harry adlarındaki 3 kardeşi ile beraber yaşamaktadır. Wimbledon Koleji'nde okudu. 2012 yılında 2012'de BRIT Sahne Sanatları ve Teknolojisi Yüksekokulu'nda okumaya başladı.

İngiltere’nin başkenti Londra'da büyüyen Tom Holland, kariyerine dansçı olarak başladı. Ünlü müzikal "Billy Elliot"ın koreografı tesadüfen bir dans sınıfında Tom'u keşfetti, böylece yalnızca 12 yaşındayken önemli bir yapımda sahne alma şansı yakaladı. Sinema kariyerinde yaptığı ilk iş Japon animasyon filmi The Secret World of Arrietty'nin İngilizce versiyonunda yaptığı seslendirme oldu. 2012 yılında The Impossible / Kıyamet Günü filminde Naomi Watts ve Ewan McGregor'la birlikte oynadı

Tom Holland, 2015 yılında Wolf Hall dizisinde Mark Rylance, Damian Lewis, Mark Gatiss ve Thomas Brodie-Sangster gibi isimlerle birlikte dizi boyunca rol aldı.

2015 yılında In The Heart Of The Sea / Denizin Ortasında” filminde Chris Hemsworth, Ben Whishaw, Cillian Murphy, Brendan Gleeson, Michelle Fairley ile beraber oynadı.

2017 yılında The Lost City of Z filminde (Jack Fawcett karakterini canlandırırken Charlie Hunnam, Robert Pattinson, Sienna Miller ile birlikte rol aldı.

2017 yılında Örümcek Adam: Eve Dönüş filminde Robert Downey ile başrolde oynadı.
 

Filmografi